Woda z Wodociągu Mareckiego jest zdatna do picia niezmiennie od ponad 15 lat

Woda z Wodociągu Mareckiego jest zdatna do picia niezmiennie od ponad 15 lat

Każdego dnia pracownicy Wodociągu Mareckiego odpowiadają na liczne pytania mieszkańców, które dotyczą budowy kanalizacji, programu podłączeń, cen i jakości mareckiej wody.  Często pada pytanie, czy woda jest zdatna do picia? Na podstawie badań jakości wody przeprowadzanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wołominie , badania wewnętrzne lub inne laboratoria akredytowane informujemy, że woda z Wodociągu Mareckiego jest zdatna do picia.

{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

 

Opracowany został harmonogram badań wody na każdym etapie uzdatniania wody oraz w kilku punktach u odbiorców w różnych obszarach Marek (np. szkoły, urzędy, przychodnie).  Dodatkowo codziennie (również w niedziele i święta) praca Stacji Uzdatniania Wody jest raportowana, a jakość wody na podstawowe parametry badana i zapisywana w przygotowanych protokołach.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z późniejszymi zmianami określa, jakie wymagania musi spełniać woda, aby można było ją spożywać. Warto dodać, że rozporządzenie jest  bardzo restrykcyjne (niekiedy wielokrotnie ostrzejsze niż wymagania WHO - Światowa Organizacja Zdrowia). Od samego początku istnienia spółki, czyli już od ponad 15 lat nie doszło do obniżenia jakości wody i nie naruszono norm związanych z właściwym uzdatnianiem.  Wodociąg Marecki dostarcza zdatną do picia wodę,  ale nie ma wpływu na jej jakość  w wewnętrznych instalacjach, której stan i wykonanie często odbiega od standardów. Nie odpowiada także za ciepłą wodę użytkową (CWU) podgrzewaną przez właścicieli domów lub osiedli. Warto dodać, że niewłaściwa instalacja CWU zmienia istotnie parametry fizykochemiczne (wytrącenie twardości) jak i bakteriologiczne.

Z uwagi na strategiczną rolę wody, Wodociąg Marecki traktuje jej jakość bardzo poważnie. Regularne badania oraz płukanie sieci wodociągowej pomagają zachować stały skład fizykochemiczny. Regularna dezynfekcja (1-2razy w roku przez 2 tygodnie) zabezpiecza sieć wodociągową przed wtórnym zanieczyszczeniem. Dezynfekcja realizowana jest przez dawkowanie podchlorynu sodu ( o charakterystycznym basenowym zapachu). Stężenie wolnego chloru badane jest codziennie i nigdy nie przekracza norm z rozporządzenia. Wodę dezynfekowaną można pić. Nie ma potrzeby przegotowywania i dodatkowego filtrowania.

Warto nadmienić, iż związki chloru są praktycznie jedynym środkiem na świecie, który skutecznie ochrania wodę od ponad 100 lat i dzięki swoim właściwościom stosowany jest w zdecydowanej większości wodociągów w sposób ciągły lub okresowy.

Na stronie internetowej Wodociągu Mareckiego, umieszczane są ogłoszenia z aktualnym sprawozdaniem jakości wody  (link)

Data publikacji: 16.04.2015

« wstecz | w górę