Projekt unijny w pigułce

Projekt unijny w pigułce

{[description]}
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 6 minut

Dostajemy od Państwa maile z zapytaniami związanymi z budową kanalizacji sanitarnej w Markach. W związku z tym, mamy nadzieję, że treść poniżej zamieszczonego posta pomoże Państwu rozwiać pewne wątpliwości.

 

Projekt „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”

Stan obecny kanalizacji w Markach

Wg danych za 2009r. stopień skanalizowania gminy Marki wynosi około 30%, co oznacza, że większa część mieszkańców wciąż nie jest podłączona do zbiorczego systemu kanalizacji sanitarnej. Ścieki, które nie są odprowadzane istniejącym systemem kanalizacyjnym, odprowadzane są do bezodpływowych zbiorników i wywożone taborem asenizacyjnym. Istniejącym systemem kanalizacji objęta jest jedynie środkowa część miasta z zabudową mieszkaniową wielorodzinną (rejon ulic: Małachowskiego, Lisi Jar, Słoneczna, Promienna, Mieszka I, Rejtana, Duża, Mickiewicza, Kościuszki). Łączna długość istniejących przewodów kanalizacji grawitacyjnej, eksploatowanych przez Wodociąg Marecki, wynosi ok. 15,2km.

Miasto nie posiada rozwiązań systemu oczyszczania ścieków. Nieuregulowana gospodarka ściekowa stanowi poważne zagrożenie dla środowiska wodnego, a w szczególności wód podziemnych. Bezodpływowe zbiorniki na ścieki socjalno-bytowe wykazują dużą nieszczelność i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla środowiska gruntowo-wodnego. Należy również podkreślić fakt, iż obszar miasta Marki jest zasobny w wody podziemne, których ochrona jest zasadniczym przesłaniem dla innych działań i ograniczeń aktywności gospodarczej na tym terenie. Dlatego też działania, zarówno dotyczące gospodarki odpadami, jak i gospodarki ściekowej, zostały uznane jako działania niezbędne dla osiągnięcia tego nadrzędnego celu.

Opis Projektu

Projektem nazywamy inwestycję „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki” współfinansowanej z Funduszu Spójności.

Planowana inwestycja ma charakter robót liniowych i została podzielona na dwa obszary realizacyjno-zadaniowe; część południową i część północną, oddzielone naturalną granicą rzeki Długiej (zwanej Kanałem Markowskim). Projekt obejmuje budowę systemu kanalizacji na terenie miasta Marki i składa się z:

a) Kolektora sanitarnego D0,80m zlokalizowanego wzdłuż Al. Marsz. J. Piłsudskiego (od ul. Sosnowej) i dalej wzdłuż ul. Radzymińskiej aż do kolektora sanitarnego w ul. Bystrej w Warszawie. Ścieki systemem kanalizacji warszawskiej zostaną doprowadzone do Oczyszczalni Ścieków "Czajka". Kolektor o długości ok. 3,1km został wybudowany w ramach Kontraktu 1 w latach 2008-2009.

b) Kanalizacji na obszarze południowym aglomeracji miasta Marki (poniżej rzeki Długiej). Ścieki zbierane będą do odpowiednich lokalnych zlewni/pompowni sieciowych (P1 do P9) i dalej będą spływać grawitacyjnie lub będą tłoczone do kolektora sanitarnego D0,80m.

c) Kanalizacji na obszarze północnym aglomeracji miasta Marki (powyżej rzeki Długiej). Ścieki zbierane będą do odpowiednich lokalnych pompowni sieciowych (P10 do P31, PS1 i PS2 oraz pompowni próżniowo-tłocznej PPT) i dalej tłoczone do pompowni P0, a następnie do kolektora sanitarnego D0,80m.

Uwarunkowania budowy systemu kanalizacji

Przewiduje się wybudowanie na terenie miasta Marki sieci kanalizacji sanitarnej jako rozdzielczego systemu kanalizacji grawitacyjno-tłocznej. Rzeźba terenu, sąsiedztwo cieków wodnych i podział drogami komunikacyjnymi, kierunek spływu ścieków oraz założenie maksymalnego zagłębienia kanałów do 4,0m (przy większym zagłębieniu wzrastają koszty robót wynikające z konieczności odpompowania z wykopów dużych ilości wód gruntowych oraz wykonania większej ilości robót ziemnych) powodują, że skanalizowanie miejscowości wymaga zastosowania różnych rozwiązań;

a) kanalizacja grawitacyjna z zastosowaniem pompowni sieciowych, charakteryzująca się grawitacyjnym przepływem ścieków w kanałach ze swobodnym zwierciadłem i sieciowymi pompowniami przetłaczającymi ścieki z jednej zlewni do drugiej,

b) kanalizacja ciśnieniowa charakteryzująca się ciśnieniowym odprowadzeniem ścieków z posesji, niewielkimi przydomowymi pompowniami lokalizowanymi na posesjach i siecią ciśnieniową odprowadzającą ścieki do kanałów grawitacyjnych lub przewodów tłocznych z pompowni sieciowych,

c) kanalizacja podciśnieniowa, w której przepływ ścieków wymuszony jest podciśnieniem panującym w sieci wytworzonym, przez pompy próżniowe zlokalizowane w pompowni próżniowo-tłocznej (PPT).

Rurociągi kanalizacyjne układane będą metodą wykopową (sieć kanalizacyjna układana w wąskoprzestrzennych, szalowanych wykopach) oraz metodą bezwykopową (na odcinkach newralgicznych związanych z układem komunikacyjnym lub dla ochrony drzew). Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwolą na bezpieczne prowadzenie prac budowlanych przy jak najmniejszej konieczności odwodnienia miejsc prowadzenia robót oraz wyeliminują potencjalne zagrożenie infiltracji ścieków socjalno-bytowych do środowiska gruntowo-wodnego.

Łącznie przewidziano budowę ok. 155km sieci kanalizacyjnej sanitarnej (w tym ok. 31km przyłączy), 36 pompowni (w tym modernizację 2 istniejących – P0 i P20, dostosowujących je do wymagań budowanego systemu), oraz 499 pompowni przydomowych.

Nad prawidłowym funkcjonowaniem nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej na terenie miasta Marki będą czuwać zainstalowane na każdej pompowni sieciowej moduły rejestrujące i ostrzegające przed sytuacjami awaryjnymi (monitoring pracy system kanalizacji).

Finansowanie Projektu

Przewidziano współfinansowanie Projektu z Funduszu Spójności. W podpisanej umowie o dofinansowanie inwestycji wielkość luki finansowej określono na 68%. Pozostała część kosztów stanowi udział własny, na który złożą się środki własne Wodociągu Mareckiego, pożyczka zwrotna zaciągnięta w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dla Kontraktów 1 i 4a) oraz kredytu komercyjnego (dla pozostałych kontraktów). Szacunkowa wartość Projektu wynosi ok. 202 mln PLN (bez podatku VAT). Wartość inwestycji, jak i poziom dofinansowania nie są wielkością ostateczną. Z uwagi na rozstrzyganie przetargów na wartości niższe, niż szacowano w kosztorysach inwestorskich, wielkość finansowana Projektu ulegnie zmniejszeniu, co będzie skutkowało powtórnym przeliczeniem luki finansowej.

Udział Mieszkańców w kosztach Projektu

Mieszkańcy (właściciele poszczególnych posesji) uwzględnieni w Projekcie nie ponoszą bezpośrednio kosztów związanych z prowadzoną inwestycją. Kanalizacja grawitacyjna i podciśnieniowa wykonywana jest (w ramach Projektu) do granic posesji. W kanalizacji ciśnieniowej zakres robót obejmuje wykonanie przewodu ciśnieniowego do pompowni przydomowej włącznie (zlokalizowanej na posesji), bez podłączenia elektrycznego zasilania pompowni z budynku do szafki zasilająco-sterowniczej.

Po stronie właściciela posesji jest wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, od granic posesji lub od pompowni przydomowej, do budynku. Zakres ten obejmuje wykonanie i uzgodnienie szkicu trasy przyłącza, zgodnie z warunkami technicznymi wydanymi przez Wodociąg Marecki, oraz wykonanie robót (fizyczne wykonanie przyłącza). Wodociąg Marecki uczestniczy w odbiorze technicznym wykonywanego przyłącza, a pozytywny odbiór robót jest warunkiem zawarcia umowy na odbiór ścieków. Koszty tego zakresu prac ponosi właściciel posesji.

Realizacja Projektu

Uchwałą Rady Miasta Marki z 2006r. przyjęto, że Wnioskodawcą i Beneficjentem Projektu będzie Wodociąg Marecki Sp. z o.o. W 2007r., zgodnie z wymaganiami dla projektów współfinansowanych z Funduszu Spójności, dla potrzeb realizacji inwestycji powołano Jednostkę Realizującą Projekt.

Prace przygotowawcze dla wybudowania systemu kanalizacji prowadzono w mieście Marki od 2000r. W oparciu o opracowaną koncepcję i wybrany wariant realizacyjny systemu rozpoczęto prace projektowe. W latach 2002-2006 opracowane zostały projekty techniczne oraz pozyskano stosowne decyzje administracyjne dla 90% przedsięwzięcia (pozostałe 10% zaprojektowano w latach 2009-2010). Przygotowano także Studium Wykonalności, będące pierwszym elementem niezbędnym do starań o współfinansowanie inwestycji z Funduszy Europejskich. Studium Wykonalności zostało poddane weryfikacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zmianie zasad realizacji inwestycji współfinansowanych z Funduszy Europejskich i wytycznych realizacji, poprawione Studium oraz Wniosek o dofinansowanie zostały poddane weryfikacji przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ostatecznie Wniosek (już jako Wniosek o potwierdzenie wkładu finansowego) został zatwierdzony w listopadzie 2009r. 24 maja 2010r. zawarto umowę między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Wodociągiem Mareckim Sp. z o.o. o dofinansowanie Projektu nr POIS.01.01.00-00-155/09 „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki”. W styczniu 2010r. Wniosek został poddany, przed przesłaniem do Komisji Europejskiej, ocenie Inicjatywy Jaspers. Skutkowało to zmianą Wniosku, zwiększeniem wyliczonej luki finansowej oraz zwiększeniem szansy uzyskania pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej. W lutym 2011r. wniosek został skierowany do Komisji Europejskiej.

Na potrzeby realizacji Projekt podzielono na 8 kontraktów na roboty (Kontrakty; 1, 2, 3, 4, 4a, 5, 5a,6) oraz 5 kontraktów usługowych (pomoc techniczna – Kontrakt 9; Inżynier – Kontrakt 7, 8a, 8; promocja i informacja – Kontrakt 10).

Kluczowym elementem systemu kanalizacyjnego jest Kontrakt 1 na budowę kolektora D0,80. Kolektor będzie odprowadzał ścieki z terenu Marek do warszawskiego sytemu kanalizacji, którym dalej ścieki będą kierowane do Oczyszczalni Ścieków „Czajka”. Zachowując wszystkie wymagania proceduralne, niezbędne dla uznania kwalifikowalności wydatków (spełnienie wymagań uzyskania dofinansowania inwestycji ), podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy kolektora D0,80m przed uzyskaniem decyzji Komisji Europejskiej. Roboty zrealizowano w okresie 13.03.2008r. – 09.04.2009r.

W okresie 07.05.2009r. do 01.04.2010r. wykonano roboty w ramach Kontraktu 4a („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadania 1 – Kanał sanitarny w ulicach ; Dużej, Zimnej, Prostej, Mokrej). Wydzielenie i realizacja tego kontraktu związana była z budową sali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 4. Pozwoliło to na odbiór zwiększonej ilości ścieków ze Szkoły do czynnego systemu kanalizacji, bez budowania dużego i drogiego zbiornika bezodpływowego. Ścieki odprowadzane są do czynnego systemu kanalizacji z Osiedla „Horowa Góra”.

W dniu 16 września 2010r. rozpoczęły się roboty w ramach Kontraktu 3 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Zadanie V część 1, 2, 3, 4 wraz z pompowniami P4, P5, P6, P7, P9 oraz Etap I zadanie 3 i Etap IV wraz z pompowniami P0, P19, PL1”) – w części południowo zachodnia miasta (do wysokości FOMAR-u) oraz Kontraktu 4 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadanie 1 wraz z pompowniami P14, P14a, P17, P18, P31”) - w części środkowej miasta.

W dniu 3 stycznia 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 2 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Zadanie I, II, III, IV wraz z pompowniami P1, P2, P3, P8”) – w części południowo-wschodniej miasta.

W dniu 13 czerwca 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 5 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap II zadanie 1 i 2 wraz z pompowniami PPT i P20”).

W dniu 18 sierpnia 2011r. rozpoczęto roboty w ramach Kontraktu 5a („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap I zadanie 2 wraz z pompowniami P10, P11, P12, P13, P15”).

W dniu 17 czerwca ogłoszono przetarg na roboty w ramach Kontraktu 6 („Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki: Etap III zadanie 1,2 i 3 wraz z pompowniami od P21 do P30 i PS1 oraz Etap V”). Po wyborze najkorzystniejszej oferty trwa obecnie kontrola postępowania przetargowego przez Urząd Zamówień Publicznych.

Data publikacji: 15.11.2011

« wstecz | w górę