Pod ziemią - przez Piłsudskiego
Pod ziemią - przez Piłsudskiego
Wodociąg Marecki realizuje projekt dofinansowany z funduszy europejskich „Budowa kanalizacji sanitarnej na obszarze aglomeracji miasta Marki – etap III”
Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego jeszcze do niedawna była drogą krajową, którą opiekowała się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Po wybudowaniu obwodnicy Marek została przekazana do samorządu województwa mazowieckiego. Tak czy inaczej – nie jest to arteria miejska, więc i formalności związane z budową kanalizacji sanitarnej w pasie tej drogi dłuższe i bardziej skomplikowane. Udało się je jednak pokonać. Stawką na szali było podłączenie budynków znajdujących się na Strudze bezpośrednio przy głównej arterii – Przedszkola Miejskiego nr 3 „Bajkowy Świat” oraz zgromadzenia księży Michalitów. Problem w tym, że sieć kanalizacyjna znajdowała się po drugiej stronie Alei Piłsudskiego i trzeba było się w nią włączyć. Oczywiście w grę nie wchodziło rozprucie nowej nawierzchni asfaltowej obu jezdni alei, ale wyłącznie taka realizacja prac, która nie wstrzyma ruchu samochodowego.
Zdjęcie u góry - prace na terenie miejskiego przedszkola
Marcowe roboty przypominały trochę pracę kreta, ale rozłożoną na kilka etapów. Na terenie przedszkola miejskiego powstał najpierw specjalny, zabezpieczony, kilkumetrowy otwór (tzw. szyb startowy), do którego można było wprowadzić niezbędne urządzenia i materiały. Najpierw specjalna sonda przewierciła się na drugą stronę Alei Piłsudskiego (na wysokości ulic Radnej/Klonowej – gdzie można włączyć się do już wybudowanej sieci kanalizacyjnej). W ten sposób wykonawca sprawdzał, czy nie trafi na niespodziewane problemy pod trasą. Kolejnym krokiem było przewiercenie stalowej osłony pod drogą. Co ciekawe, wielkość szybu umożliwiała, aby na bieżąco dospawać w nim kolejne odcinki rur osłonowych i w ten sposób prowadzić je pod ziemią na drugą stronę ulicy. Kiedy i ta operacja się zakończyła, pozostało już ułożenie w tej stalowej osłonie rur z tworzyw sztucznych, którymi niedługo popłyną ścieki.
Na zdjęciach u góry: wykop oraz stalowe rury
- Zostaliśmy jedynym przedszkolem publicznym w Markach, z którego ścieki są wywożone wozami asenizacyjnymi. Liczę na to, że w tym roku będziemy już podpięci do sieci kanalizacyjnej – mówi Agnieszka Żebrowska, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 3.
Prace na zlecenie Wodociągu Mareckiego realizowała firma Plast-Bud. To część inwestycji związanych z trzecim etapem unijnego projektu.
- Dzięki ostatniemu wsparciu z Funduszu Spójności sieć kanalizacji sanitarnej w naszym mieście powiększy się o kolejne 15 km. Obecnie liczy ona już niemal 213 km – podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor Wodociągu Mareckiego
W dalszej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych takich operacji pod Piłsudskiego. Miasto nie zrezygnowało bowiem z kompleksowej przebudowy tej arterii i jej adaptacji na potrzeby mareckiej społeczności. Jednym z ważnych elementów modernizacji, obok planowanych ścieżek rowerowych, zatok autobusowych i stacji rowerowych, ma być podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej tych nieruchomości, które z różnych powodów jeszcze się w jej zasięgu nie znalazły. Obecnie trwają prace projektowe, realizowane na zlecenie mareckiego samorządu, a w przyszłym roku planowane są pierwsze roboty - na odcinku od ul. Legionowej do granicy miasta z gminą Radzymin.