Intensywne prace przy budowie SUW

Intensywne prace przy budowie SUW

Na terenie Czarnej Strugi powstaje druga, marecka Stacja Uzdatniania Wody. W realizacji inwestycji pomaga nam finansowo Unia Europejska.
Budowa SUW-2 przy ul. Spacerowej
Budowa SUW-2 przy ul. Spacerowej
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Nasze miasto jest zaopatrywane w wodę przez Stację Uzdatniania Wody przy ul. Żeromskiego. Jest to nadal nowoczesny obiekt, wybudowany przed 20 laty. Gdy powstawał, jego moce produkcyjne były w zupełności wystarczające dla miasta. Czas jednak nieubłaganie płynie, a inwestycji deweloperskich i indywidualnych w naszym mieście przybywa. Konsekwencją jest wzrost liczby mieszkańców oraz zużycia wody. W letnie miesiące stacja przy Żeromskiego wykorzystuje 100 proc. możliwości. Dlatego władze spółki i miasta zdecydowały, że - biorąc pod uwagę rozwój Marek - konieczne jest wybudowanie drugiej Stacji Uzdatniania Wody i połączenie jej z wodociągową magistralą.

Już informowaliśmy, że przetarg na realizację inwestycji przy ul. Spacerowej wygrało konsorcjum firm Husar Budownictwo Inżynieryjne oraz Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne. W lutym tego roku została podpisana umowa na realizację prac. Na wiosnę roboty ruszyły z kopyta. Najpierw został przygotowany teren pod inwestycję, potem rozpoczęły się prace budowlane. Obecnie wykonawcy są na etapie realizacji konstrukcji żelbetowej zbiornika i robót murarskich. Stacja będzie gotowa w przyszłym roku.

W pierwszym etapie możliwości produkcyjne stacji na terenie Czarnej Strugi sięgną 150 m. sześc. wody na godzinę (obiekt przy Żeromskiego ma dwukrotnie wyższe). Obok hali stanie zbiornik retencyjny, który będzie w stanie pomieścić 1000 m. sześc. wody. Dla porównania, trzy zbiorniki przy Żeromskiego to zapas 1500 m. sześc.

- Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo dostaw dla miasta teraz i w przyszłości - podkreśla Kajetan Paweł Specjalski, dyrektor zarządu Wodociągu Mareckiego.

W 2017 r. Wodociąg Marecki sprzedał 1,46 mln m. sześc. wody. W roku 2020-21 (prognoza od 11 czerwca do 10 czerwca) - zakłada zużycie na poziomie 1,74 mln m. sześc.

Co ważne, miejska firma uzyskała unijne dofinansowanie do tej ważnej inwestycji. W marcu podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do dofinansowania kwalifikują się koszty sięgające niemal 28,1 mln zł. Spółka otrzyma 19,3 mln zł bezzwrotnego wsparcia. Część z tych pieniędzy trafi właśnie na budowę drugiej SUW.

 

Zobacz galerię zdjęć przedstawiających realizację inwestycji - TUTAJ

Data publikacji: 07.06.2018

« wstecz | w górę